DRYSDALE FOOTBALL NETBALL CLUB

Established in 1974   

Club colours:         Brown & Gold.

Home ground:       Drysdale Recreation Reserve,

off Duke Street, Drysdale 3222.

Club Emblem:       The Hawk

Training courts:   Drysdale Recreation Reserve

 

The Club Theme Song

We’re a happy team at Drysdale,

we’re the mighty fighting Hawks.

We love our club and we play to win,

riding the bumps with a grin (at Drysdale).

Come what may you’ll find us striving,

Teamwork is the thing that counts.

One for all and all for one,

is the way we play at Drysdale.

We are the mighty fighting Hawks!

 

Club Championships won

1985, 1987, 1988, 1989,

1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1998, 1999

2000, 2001, 2002, 2003, 2011, 2012.

 

B&DNA

LEAGUE BEST & FAIREST

1979: A grade: Lorna Oliver

1980: C grade: Lorna Oliver

1983: C grade: Dianne Snell

1984: C grade: Lorna Oliver

1985: B grade: Lorna Oliver

1986: C grade Jane Gordon 

1987: A grade Michelle Harcombe

1987: D grade Rhonda Wiffen

1988:C grade R/U Lorna Oliver 

1989: A grade Michelle Harcombe

           B grade R/U Robyn Davis

           C grade R/U Lorna Oliver

           D grade R/U Julie Preece

1990: C grade Jill Hommelhoff

1991: B grade: R/U Jill Hommelhoff

1992: C Ggrade Pam Rawson

1995: A grade: Michelle Harcombe 

2002: A grade: R/U Jess Gallagher

            D grade R/U Pam Rawson

2003: B grade: Annette Lockman

2004: A grade: Jackie Frew

2011: A grade Nikki Cooke

2013: C grade Gemma Percy

 

B&DNA SENIOR AGGREGATE

1979: A grade: Lorna Oliver

1980: C grade: Lorna Oliver

1983 : C grade: Dianne Snell  

 

Rohm & Haas

Junior Educational Scholarship:

1988 & 1989: Nicole Marshall

1991: Nadine O’Connor

1992: Marni Vaught

1994: Leanne Brown

1998: Jess Richards

2000: Leah McCombe

2002: Sarah Stratton

2005: Elise Ruggles

 

B&DNA LIFE MEMBERS:

1993: Pam Rawson

1994: Joy Grubb

2004: Laurelle Stratton

2006: Julie Stewart (Preece)

Michelle Davis

Sharon Wilson

 

B&DNA JUNIOR TRAINEE UMPIRE

ENCOURAGEMENT AWARD

2003: EMILY TREWHELLA

 

B&DNA DISTINCTION AWARD

1999: MICHELLE DAVIS

2001: PAM RAWSON

2002: JULIE STEWART

 

V.N.A / Netball Victoria

State Distinction Award

1995: Joy Grubb

Life Membership

1999: Joy Grubb

 

STATE REPRESENTATIVES

 Michelle Harcombe  (Davis)

1987 19&U Victorian State Team

1988 19&U Victorian State V.Capt

Janette Davis

1988 U/17 Victorian State Team

1989 U/19 Victorian State Team

1990 U/19 Victorian State Team

1991 U/21 Victorian State Team

1992 U/21 Victorian State Team

Ainsley Wells

2001 U/19 Victorian State Team

 

Nadine O’Connor

1991

1993 U/19 Victorian State Team

Nicole Marshall (Traynor)

1987 VictorianU/17 State Team

1989 VictorianU/19 State Team

1990 Victorian U/19 State Team

Australian U/21 team

Joanne Allen

1993

Jess Gallagher